"צ'ופה": ביקורת סרט נטפליקס

צ'ופקברה הינו יצור מפלצתי שתוקף בעלי חיים ושותה את דמם. איכשהו מהסיפור המיתולוגי הזה עשו נטפליקס סרט הרפתקאות לכל המשפחה - בסגנון כש"אי.טי" פגש את "אבוללה" במקסיקו. עדיאל קורן על סרט חביב, קליל ומתאים לכל המשפחה שלא ממצה את הפוטנציאל שלו

לאחרונה, ענקית הסטרימינג נטפליקס מוציאה לא מעט סרטים שמתאימים לערבי סרט משפחתיים. המגמה הזו ממשיכה עם הסרט "צ'ופה" שיצא השבוע, ובוים על ידי ג'ונאס קוארון (אחיו של הבמאי המקסיקני אלופנסו קוארון) . למי שלא מכיר, לפי האגדה, צ'ופקברה הינו יצור מפלצתי שתוקף בעלי חיים ושותה את דמם. על היצור המפלצתי הזה נעשו מספר נסיונות ליצור סרטי אימה, אך הסרטים היו דלי תקציב ולא טובים במיוחד. למרבה ההפתעה, כאשר נטפליקס לקחה על עצמה את הפרויקט ליצור סרט על צ'ופקברה הסרט לא נכתב בז'אנר האימה אלא כסרט הרפתקאות משפחתי בסגנון כש"אי.טי" פגש את "אבוללה" במקסיקו.

העלילה עוקבת אחר אלחנדרו, הלא הוא אלכס (איוואן וויטן), ילד בן 13 שחווה אבל בעקבות מות אביו. אלכס מתגורר בקנזס סיטי ולא מצליח להסתדר שם מבחינה חברתית בבית הספר. הוא נוסע לבקר את סבא שלו במקסיקו ומגלה אצלו בצריף צ'ופקברה. יחד עם בני הדודים שלו אלכס יוצא להרפתקה בניסיון להציל את צ'ופה מהרודפים אחריו ולהחזיר אותו אל משפחתו.התסריט כתוב בצורה מעניינת ומצליח לעבור בצורה מצוינת וחלקה בין השפה אנגלית לספרדית, ובכך בין היתר לחשוף אותנו לתרבות ולשפה שונה. כאשר אלכס מגיע למקסיקו הוא חווה הלם תרבות, אך לאט לאט הוא מבין שהחופשה שלו היא התחלה חדשה ולמעשה הסיפור הוא על ההתמודדות של אלכס עם אובדן אביו. אלכס נמצא במצב של הדחקה ולאורך הסרט הוא מצליח להבין את המשמעות ולהתמודד איתה. בנוסף, הסרט מציג לנו את הרעיון כי התערבות האדם מזיקה ופוגעת ביופיו של הטבע והתפתחותו. "צ'ופה" מודיע לנו בבירור שבשל החמדנות והמרדף אחר הכסף בני האדם מוכנים להרוס הכל ולהשקיע מאמצים בחיפוש אחר יצור מיתי רק למטרות ניסויים.הדמויות בסרט נהדרות ונראה כי לכל אחת יש תפקיד חשוב ואופי מיוחד. כאשר אלכס נסער סבו נותן לו עצות בעזרת הניסיון הרב שלו; בני הדודים גורמים לאלכס להרגיש שלם ולהיות עצמו מבלי לפחד שישפטו אותו. הכימיה בסרט בין אלכס לצ'ופה טובה ומצליחה להזכיר את הקשר בין אליוט ל-E.T, אך בשל העובדה שצ'ופה לא מקבל זמן מסך עד כמעט אמצע הסרט, הקשר הרגשי ביניהם לא נרקם עד הסוף ולא מורגש כי נוצר ביניהם קשר עמוק. עקב כך שאנחנו לא מצליחים להבין את החיבור ביניהם בצורה מושלמת, כשהם נפרדים לא נרגיש מועקה או דאגה מסוימת. יתר על כך, צ'ופה לא עובר מסע פיתוח לדמות חזקה יותר דרך התמודדות עם האויבים שלו וזה מרגיש מפוספס מעט.