"עצבים": ביקורת סדרה

מי היה מאמין שנטפליקס תספק לנו סוף סוף סדרה מצוינת? "עצבים" (Beef) בודקת מה קורה כשמפגש מקרי בין שני זרים מתפתח לאויבות הדדית ולמסע שנאה בלתי פוסק שיוצא משליטה. עדיאל קורן על בינג' מרענן, עם תסריט מצוין, כזה שלא מפחד למתוח את הגבולות ולא כופה על הצופים אמתפיה כלפי הדמויות

כשאנשים מדברים על מפגשים מקריים עם אנשים אחרים, בעיקר בסרטים וסדרות, אנו חושבים בדרך כלל שמדובר במפגש חיובי. בין אם זה מציאת הנפש התאומה, או אדם זר שמציע יכולת לשנות את החיים לטובה - צירוף המקרים הזה מועבר לנו בטענה שאנשים נכנסים לחיינו מסיבה כלשהי. הסדרה "עצבים" (Beef), מציעה תרחיש שונה ממה שהתרגלנו אליו עד כה, מפגש מקרי שבו תמצאו לא אחר מאשר את האויב המושבע שלכם.

עלילת הסדרה מתמקדת בדני צ'ו (סטיבן יאון, "המתים המהלכים") קבלן בנייה עצמאי ורווק שמחפש מאיפה יגיע הכסף הבא, והיזמית איימי לאו (אלי וונג) אישה אמידה, בורגנית ובעלת חיי משפחה. שני זרים שונים לחלוטין ואף הפכים שמרגישים שהחיים סוגרים ומכבידים עליהם והם על סף התמוטטות. השניים נתקלים אחד בשני רגע לפני תאונה במגרש החנייה, בזמן ובמקום הלא נכון. התקרית הזו מתפתחת לאויבות הדדית ולמסע שנאה בלתי פוסק שיוצא משליטה.מה שהופך את הצפייה ב"עצבים" ליותר מעניינת היא העובדה שהיא מנסה להראות לנו מה המשמעות של פגיעה במישהו. הסדרה לא מנסה לגרום לנו לחבב דמות אחת על חשבון האחרת, או ליצור יותר רחמים על דמות שכל הזמן נפגעת ונפגעת. הסדרה מותחת את הגבולות וככל שהדמויות מכירות יותר אחת את השנייה, ככה הן הופכות לאובססיביות יותר ולפגיעות יותר. זה גורם לנו לחשוב במהלך הצפייה כמה רחוק הם עוד ילכו עם השנאה, למה הם לא מצליחים לשחרר ממנה וכמה אנשים ייפגעו בדרך."עצבים" מורכבת מתסריט מעולה שכתוב נהדר ונותן מקום לדמויות להביע את עצמן, ולגרום לנו לחבב ולשנוא אותן בו זמנית. הוא לא ממצה את עצמו ומצליח לאורך כל הסדרה לשמור על האש והזעם בין הדמויות. בנוסף, הסדרה מתהדרת בקאסט מדהים שנותן עבודת משחק מעולה. בסדרה מככבים כאמור סטיבן יאון ואלי וונג – קומיקאית מוכרת. אליהם מצטרפים אשלי פארק ("אמילי בפריז"), ג'סטין ה. מין ("אקדמיית המטריה"), ג'וזף לי ("חיפוש") ועוד כמה פרצופים מוכרים. הסדרה מופקת ע"י אולפני A24 שעומדים מאחורי שורת סרטים שהפכו להצלחה קולנועית, בהם "הכל בכל מקום בבת אחת" הסרט שזכה באוסקר לשנת 2022.