עם כל הכבוד לניצולי השואה, בועז ביסמוט חטף צעקות מכמה אנשים בבית כנסת

עם כל הכבוד לניצולי השואה, בועז ביסמוט חטף צעקות מכמה אנשים בבית כנסת


שאלתי פעם את סבתא לינה אם היא מסתדרת עם כסף. היא לא הייתה האישה הכי בריאה בעולם, בלשון המעטה, ועדיין שמרה על שמחת החיים שלה. "אני מסתדרת", היא אמרה והוסיפה ברצינות חמימה, "שיהיו בריאים הנאצים, הם משלמים בזמן".

נזכרתי בסבתי המנוחה בזמן שצפיתי בכתבתה של מיכל פעילן בחדשות 12 בערב יום השואה. הכתבה תיארה את חייהם של ניצולי השואה ששרדו את היטלר, אבל מתקשים להתמודד עם יוקר המחיה הישראלי. לכתבה התראיינה פנינה פרחי, בת 90. כמו סבתי היא הגיעה מבולגריה. כמו סבתי, את הקושי שלה היא מבטאת בצורה קולינרית. היא אוהבת להכין את האוכל שלה עם סירנה, הגבינה הבולגרית המפורסמת, אבל היא מספרת בצער שהיא יקרה לה מדי. יש לה רק תפוז אחד במטבח, כי יותר מזה היא לא יכולה לקנות.

מהכתבה של פעילן עלה כי כל ניצול שואה שלישי בישראל נזקק להשלמת הכנסה. נסו לחיות בישראל על הכנסה של 4,000 שקל בממוצע בחודש. שיהיה בהצלחה. למזלם של ניצולי השואה המעטים שנותרו כאן איתנו נמצאה הדרך לתרום לרווחתם. "ביום השואה ש"ס דואגת לכבודם ולרווחתם של ניצולי השואה!", נכתב בציוץ של העבריין המורשע שלא יכול להתמנות לשר אריה דרעי, "ש"ס הניחה על שולחן הכנסת הצעת חוק שתעניק הנחה משמעותית לניצולי השואה ברכישת חלקת קבר. זה המעט שאנחנו יכולים להעניק לניצולים שעוד נותרו בחיים".