נפילתו של הארווי ויינשטיין, מטריד מינית סדרתי ומפיק סרטים

הארווי ויינשטיין הוא אחד האנשים המשפיעים, החשובים, והחזקים יותר בעולם הקולנוע. בלעדיו, קולנועים כמו קווין סמית', קוונטין טרנטינו ומשהו כמו רבע מכל זוכי האוסקר לסרט הטוב ביותר בזמן האחרון לא היו קיימים. אנשים רבים חבים לו את קריירת הקולנוע שלהם, הוא אחד האנשים שהפכו את עונת האוסקרים למה שהיא היום, ואולי אפילו את הקולנוע בכלליות למה שהוא היום. הוא גם מטריד מינית כפייתי, עם 30 שנה של הטרדות מיניות מתחת לחגורה ועשרות נשים שבהן הוא פגע.


כדור השלג של החשיפה הזאת התחיל בשבוע שעבר, כשנודע ששני עיתונים – הניו יורקר והניו יורק טיימס – מתכננים כתבות על ויינשטיין ועל ההתנהגות המינית שלו. מאז העניין רק התגלגל עוד ועוד. לכאורה, כל הסיפור הזה הוא עוד יום בהוליווד, שבין רומן פולנסקי, וודי אלן ובריאן סינגר, האשמות בהטרדה מינית ואף גרוע מזה הן עניין כמעט שגרתי. אבל לסיפור הזה נשאבים יותר ויותר שחקנים ושחקניות מוכרות מכל הצדדים, והוא עתיד להתפוצץ בכל מיני צורות על כל מיני אנשים – אז בוא ננסה לפרק אותו.


ראשית כל יש את שלל השחקניות שבאות ואומרות שויינשטיין הטריד אותן: רוז מק'גוון, אשלי ג'אד, אסיה ארגנטו, רוזנה ארקט, מירה סורבינו, אנג'לינה ג'ולי וגוונית' פאלטרו. כולן מתארות (מי יותר ומי פחות) את אותו הדפוס, אותה ההתנהגות ואותה ההטרדה. לא שהן לבד, כמובן – בין הכתבות שצצות מאז יום חמישי שעבר יש עשרות נשים שקמות ומדברות על ההתנהגות הזאת, אבל בין "פלונית אלמונית" ל"אנג'לינה ג'ולי", נראה ברור שהסיפור יקבל יותר חשיפה ויותר אמינות עם נשים בסדר הגודל הזה. בנוסף לשחקניות שמתלוננות עליו, גם השחקנים טרי קרוז ונייתן ליין קמו והציגו את הסיפורים שלהם על הטרדה ואלימות מצד מפיקים הוליוודים גדולים – קרוז מתאר כיצד בשנה שעברה, מפיק הוליוודי תפס באיבריו הפרטיים, וליין מתאר כיצד ויינשטיין עצמו דחף אותו לקיר בעת מסיבת יום הולדת בעקבות בדיחה שסיפר.


לערימה הזאת אפשר להוסיף את הסיפור הלא מעודד שבו עיתונאית מפרטת את ניסיונה לספר על התנהגות לא ברורה של חברת ויינשטיין עוד ב-2004, סיפור הכולל מפיק איטלקי מפוקפק שככל הנראה היווה מעין סרסור עבור ויינשטיין; כתבה שבזמן שעבדה עליה, היא קיבלה טלפונים ממאט דיימון וראסל קרואו בנוגע לכך שהמפיק הזה הוא לחלוטין מפיק ולא סתם סרסור (הכתבה המתוכננת פשוט פורסמה ללא האשמות על התנהלות מינית לא תקינה בעקבות לחצים שהפעיל ויינשטיין עצמו על העורכים שלה). דיימון הבהיר שהוא לא ידע שהכתבה שהוא מפעיל לחץ עליה כוללת כל קשר לתקיפה מינית ומכחיש כל ידע על הנושא, מצידו. אבל כל הדבר מוביל לשאלה הלא נעימה – כמה, בדיוק, אנשים מוכרים מהוליווד ידעו על ההתנהגות הזאת ושתקו, או יותר גרוע – עזרו לויינשטיין בצורות כאלה ואחרות? עד עכשיו כמעט כל הוליווד הזדעזעה מהידיעה: הודעות טוויטר (שזאת דרך ממש גבולית לדבר על נושא שכזה, אבל מה שלא יהיה) מליאונרדו דיקפריו,ג'סיקה צ'סטיין, קייט וינסלט, מארק ראפלו, סת' רוגן, קווין סמית', מריל סטריפ ועוד דיברו בגנות ויינשטיין ובעד הנשים בסיפור וטענו שהם לא ידעו על ההתנהגות הזאת. כמה זה אמין? בן אפלק, למשל, שגם הוא שיחרר ציוץ בטוויטר בנושא הוא, לטענת, רוז מק'גוון אחד האנשים שידעו לחלוטין על ההתנהגות הזאת ודיבר איתה על הדברים הללו. היא טוענת שגם אחיו קייסי אפלק (שיש לציין, גם הוא הואשם בהטרדה מינית) ומאט דיימון ידעו גם הם. נראה כאילו כרגע הקו של כולם הוא "לא ידענו, לא שמענו, זה מקרה נוראי ואנחנו מתנערים ממנו" אבל זה רחוק מלהיות אמין, בייחוד כשאסיה ארגנטו עשתה סרט שמראה בדיוק את ההתנהגות של ויינשטיין עוד ב-1999 וסת' מקפרלן הציג את המועמדות לאוסקר לשחקנית משנה ב2013 עם השורה "ברכותיי, אתן כבר לא צריכות להעמיד פנים שאתן נמשכות להארווי ויינשטיין".


רצוי לציין גם, לכל הסקפטים למיניהם, שידוע על שמונה נשים איתן הוא הגיע להסכם לאחר שטענו שהטריד אותן מינית ושיש עדויות מוקלטות שלו מתייחס לעובדה שהוא תפס את החזה של אישה בכך ש"הוא רגיל לכך, אל תהרסי את החברות שלנו בגלל חמש דקות". ושבאף אחת מההבהרות שלו הוא לא הכחיש את העניין באופן גורף (הוא מציין שלא אנס פיזית אף אחד, אבל רוב ההאשמות נגדו הן לא על זה שאנס). בעקבות כל זה, ויינשטיין פוטר מחברת הסרטים שהיה שותף להקמתה, "The Weinstein Company", אשתו נפרדה ממנו, ואפילו אחיו מתנער ממנו. והוא עצמו בינתיים, מתקשה להתמודד עם זה בצורה מכובדת. לא שיש צורה מכובדת מדי להתמודד כנגד האשמות כאלה, אבל הוא לא אמר בשום שלב "התנהגתי בצורה נוראית ואני מצטער ואיך אני יכול לפצות על מה שעשיתי", אז הוא אפילו לא בכיוון הכללי.


כאמור, סיפורים כאלה קורים בהוליווד. קייסי אפלק, כאמור, הואשם בהטרדה מינית וזה לא הפריע לו לקבל כמה רגעים אחר כך אוסקר. אפילו סדרת האשמות מאוד רציניות נגד בריאן סינגר חלפה ונעלמה, ומצבו של סינגר טוב, תודה ששאלתם. אבל במקרה הזה – זה לא הולך לקרות; קשה לראות מצב שבו הקריירה של ויינשטיין בקולנוע לא הסתיימה השבוע באופן סופי. העובדה שעוד ועוד שחקנים באים עם הסיפורים שלהם מראה שיש רצון מסוים לדבר על זה, וקשה להאמין שהוליווד תוכל להמשיך בעונת אוסקרים רגילה כשענן כזה גדול מרחף מעל ראשם, בייחוד אם העיתונות תעשה את העבודה שלה ותדרוש, שוב ושוב, תשובות מאנשים שמתחמקים בהודעות טוויטר מעורפלות. לא ברור כיצד ניתן לעזור בזמנים כאלה – מי שרוצה לחתום על העצומה של רוז מק'גוון להעיף את כל צוות ההנהלה של חברת ויינשטיין מוזמן לעשות זאת כאן ותמיד אפשר פשוט לנסות להיות אנשים טובים ולעזור איפה שאתם יכולים בין אם בתרומות, התנדבות או לא להיות אנשים נוראיים ופשוט לא להטריד נשים או גברים מינית או בכל צורה אחרת.