"לא יהפכו אותנו לחשודים מידיים": במאים ישראלים נגד "דרישת הנאמנות"


מחאת יוצרי הקולנוע: קולנוענים בכירים כמו ארי פולמן, חגי לוי, יוסף סידר, גיא נתיב, מאור זגורי ועוד קראו בגילוי דעת לחבריהם להימנע מהגשת בקשות תמיכה לקרן רבינוביץ' - קרן הקולנוע היחידה שמחייבת אמנים לחתום כיום על "סעיף נאמנות" מראש, ולאחרונה הצהיר שר התרבות מיקי זוהר כי הוא מתכוון לחייב גם את שאר קרנות הקולנוע ללכת בעקבותיה: "אנחנו במציאות חדשה. אם לא נאמר עכשיו 'לא' - נחמיץ את ההזדמנות לשינוי".

כך הם כתבו במכתב שפרסמו: "בשבוע הבא חל מועד הגשה לקרן רבינוביץ'. כידוע, קרן רבינוביץ' היא הקרן הראשונה והיחידה בישראל, שהתנדבה מרצונה, להכניס לחוזיה הצהרת נאמנות ודורשת מכל המתקשר איתה להצהיר ולהתחייב בפומבי, שהוא אזרח צייתן, כתנאי לקבלת תמיכה. רבים מאיתנו, כולל חלק מהחתומים על המכתב הזה, קבלו תמיכה מקרן רבינוביץ' בשנים האחרונות ואף חתמו על סעיף הנאמנות הנ"ל. אין אנו באים להכפיש את שמם, או להטיל בהם דופי, עולם הקולנוע הוא קטן, אמצעי המימון בו דלים ויש אנשים שנאלצו להסכין עם התקדים המסוכן הזה.

"עם זאת אנחנו במציאות חדשה - יש משטר חדש שנחוש, וגם מסוגל הפעם, לקדם פגיעה מהותית בתחומים קריטיים של זכויות אדם, משפט צדק, חופש דיבור ויצירה ותרבות ישראלית. שר התרבות החדש אף הצהיר, שילך בעקבות יוזמת קרן רבינוביץ וידרוש מיוצרים גם להצהיר שלא יפגעו ב"שמה הטוב" של המדינה. אם לא נאמר עכשיו ובפשטות "לא", נחמיץ את המועד האחרון לשינוי".