יום הקולנוע הישראלי 2017

יום הקולנוע הישראלי הרביעי, היום שבו כל בתי הקולנוע מלאים בסרטים ישראליים שכולם עולים 10 שקל בלבד, ייערך ביום רביעי הקרוב, ה6/9. חלק מהתקווה, אולי, היא להזניק את מצב הקופות של סרטים ישראליים בשנה האחרונה, שהיה רחוק מלרגש.


שני שינויים מינוריים יתרחשו ביום הקולנוע הישראלי השנה: האחד הוא שלמרות שכל שנה המסורת הייתה שבאים ורואים סרט ב-10 שקלים ואיזה פרייאר מי שרואה סרט אחרת במהלך השנה, השנה מתברר שאפילו 10 שקל זה לפראיירים או משהו, כי ישראכארט הוציאו מבצע שבו ניתן לקנות כרטיס רק בחמישה שקלים! איזה מבצע מדהים! בחמישה השקלים שתחסכו תוכלו לקנות שמינית פופקורן במזנון.


שינוי נוסף הוא שהחל מהשנה, "יום הקולנוע הישראלי" רוצה להעניק אותות הוקרה לאנשים, והשנה החליטו לתת אותו לאבי נשר, לכבוד "40 שנה לצאת סרטו הלהקה", והעובדה שכל סרטיו יחדיו מכרו מעל למיליון כרטיסים. "הלהקה" יצא באפריל של 1978, כך שאנחנו בכלל חוגגים רק 39 שנים לסרט הזה, אבל לא משנה, לא אני זה שיהרוס את החגיגה. היה ניתן לצפות שאם חוגגים את הסרט ונותנים הוקרה לאבי נשר אולי גם יחזירו את "הלהקה", ואולי סרטים אחרים של נשר, לאקרנים – אבל במקום זה כנראה שאבי נשר סתם יקבל תעודה מאוד יפה בטקס מאוד מכובד.


ועכשיו לעניין העיקרי: הסרטים. גם השנה, את רוב הסרטים לא ראינו עדיין, כך שרשימת ההמלצות הבטוחה ביותר נכון לעכשיו היא רשימת המועמדים לפרסי אופיר: "געגוע" (שיוצא לאקרנים יום למחרת, אז זאת הזדמנות טובה לתפוס אותו ברבע מחיר) , "מוטלים בספק", "פיגומים" ו"פוקסטרוט", או לתפוס שוב פעם למי שפספס בזמן אמת את "לא פה, לא שם" שחוזר לסיבוב ניצחון. וניתן גם ללכת לטרום הבכורות של "המועדון לספרות יפה של הגברת ינקלובה" שזכה למספר הרב של מועמדויות ללא פרס לסרט הטוב ביותר, או לסרט "הבן הדוד" שקיבל 3 מועמדויות על התסריט והמשחק שלו.


מלבד הסרטים האלה, נראה שהמפיצים הכי בטוחים לגבי הצלחתו של "מכתוב" – קומדיה מבית היוצר של "עספור" על שני גובי כספים שמחליטים לעשות שינוי ומתחילים להגשים משאלות של פתקים שמצאו בכותל. בנוסף, היו שמועות טובות גם על "משפחה" של רוני קידר, "דרייבר" ו"העדות" והקונספטים של "אזימוט" (הסרט בבימויו של מייק בורשטיין) ו"מדינת הגמדים" מבטיחים, למרות שהטריילר של "מדינת הגמדים" מוריד מעט את הציפיות. בנוסף לכל אלה, שמוצגים בטרום בכורה,

גם סרטי הקיץ הישראלים -שלא השאירו חותם גדול מדי – יבקשו אולי לשנות את התמונה הזאת ולהשיג קהל.


לצערי, כל אלה הם ספקולציות מבחינתי, מכיוון שלא ממש עקבתי אחרי הקולנוע הישראלי השנה – כך שאם מישהו רוצה להמליץ, להזהיר או סתם לספר מה הוא מתכנן לראות, ולדווח לאחר מכן – בבקשה.


להלן רשימת הסרטים, כאשר לא כל הסרטים שרשומים כאן מופעים בכל הארץ או בתדירות נורמלית- חיפה, למשל, חסומה מלראות את "פוקסטרוט" ו"מועדון הספרות", ואילו "מדינת הגמדים" או "משפחה" מוקרנים בערך פעמיים בכל הארץ:


"אווה" במאי:  חיים טבקמן


"אזימוט" במאי :  מייק בורשטיין


"אינרציה" במאי: עידן חגואל


"אנטנה"  במאי: אריק רוטשטיין


"בין העולמות" במאית: מיה חטאב


"בית בגליל" במאי:  אסף סבן


"ג'סטה"  במאי:  קובי מחט


"געגוע" במאי: שבי גביזון


"דרייבר"  במאי: יהונתן אינדורסקי


"האופה מברלין" במאי: אופיר ראול גרייצר


"הבן דוד"  במאי: צחי גראד


"הדרישה"   במאי: משה זאבי


"הדרך לאן"  במאית: מיכל בת אדם


"היער שהיה"  במאי: גיא רז


"הלומים"  במאים: ארז מזרחי וסהר שביט.


"המועדון לספרות יפה של הגברת ינקלובה"  במאי:  גלעד אמיליו שנקר


"העדות"  במאי: עמיחי גרינברג


"ואז היא הגיעה"  במאי: רועי פלורנטין


"זוג יונים" במאי: דובר קוסאשווילי


"כמעט מפורסמת"  במאי: מרקו כרמל


"לא פה, לא שם"  במאית: מייסלון חמוד


"להציל את נטע"  במאי: ניר ברגמן


"מבצע ביצה" במאי: אלון גור אריה


"מדינת הגמדים"  במאי:  יניב ברמן


"מוטלים בספק"  במאי:  אלירן אליה


"מועדון החנונים-הסרט" במאי: ירון ארזי


"מכתוב"  במאי:  עודד רז


"מסתור"  במאי: ערן ריקליס


"משפחה"  במאית:  רוני קידר


"סיפור אהבה ארץ ישראלי" במאי: דן וולמן


"פוקסטרוט"  במאי:  שמוליק מעוז


"פיגומים"  במאי:  מתן יאיר


"רוח חדשה"  במאי:  דורון ערן