טווין פיקס: ביקורת סיום העונה


טווין פיקס: ביקורת סיום העונה

הפרק האחרון של העונה החדשה של סדרת המופת של דיוויד לינץ' השאיר אותנו כרגיל עם יותר שאלות מתשובות. מבקר האתר דין קליין מסכם עונה מאתגרת ולא מתפשרת, שונה מכל מה שראינו על המסך הקטן אי פעם, וכבר מתגעגע

בצפייה אדוקה בסדרה קיימת חרדה תמידית מהסיכוי שהיא לא תצדיק את כמות ההשקעה הרגשית ואת משך הזמן המדרש לצפות בה. הצפייה בעונה השלישית והכה מצופה של "טווין פיקס" לוקחת את החרדה הזאת ומשלשת אותה - דייוויד לינץ' ומארק פרוסט סיימו את העונה השנייה לפני שנים רבות עם האימא של כל הקצוות הפרומים ובחרו בעונה הזאת לטוות יותר ויותר קווי עלילה ליריעה רחבה מאוד בלשון המעטה. הסופיות לכאורה הייתה תלויה מעל העונה הזאת. 

בסיום כל פרק הייתה תחושה משונה של התקדמות עצומה לעבר הסוף הבלתי נמנע יחד עם עמידה איתנה במקום אותו אתה מכיר אך לא מזהה. זאת הייתה ה"הזדמנות הגדולה" של לינץ' ופרוסט לפתור לנו הפאזל שאת חלקיו הם פיזרו לנו בכאוטיות, אבל עם סיום העונה המכשפת הזאת הם הבהירו לנו שלפאזל הזה אין מסגרת וגם כאשר חלקים מבודדים סוף כל סוף התחברו, התבהר שהתמונה רק גדלה יותר ולא נהייתה "שלמה". 

בחלקו הראשון של פרק 17 דווקא הייתה תחושה שפתאום אחרי המסע המסתורי שהיה גם - בואו נודה בזה - איטי להחריד לפעמים, אנחנו הולכים לקבל את השואו-דאון הכה מיוחל בין קופר האחר לבין קופ "האחד והיחיד". אך היה גם משהו מטריד במהירות שבה - כמעט - כל הנוגעים בדבר התכנסו במשרד השריף של "טווין פיקס", ואני לא מדבר על הבעתה העצומה שאחזה בי כאשר קופר האחר בא באינטראקציה עם לוסי ואנדי (על אף שאני חייב להוריד את הכובע בפני אנדי קר הרוח אל מול האיום העל טבעי). אבל אז בשיא המתח כאשר "קופר" יושב עם שריף טרומן, האקדחים נשלפים והכפיל של קופר מוצא את מותו דווקא מאקדחה של לוסי הוא וקופ אפילו לא נפגשו. כשקופ כן מגיע לשם, הוא אפילו לא מי שמביס את בוב ופרדי מגשים את הייעוד של היד המיסטית שלו ואור היום חוזר למשרד השריף והעיירה.