הפתעה בדיסני: המנכ"ל בוב צ'ייפק יוחלף בידי קודמו בוב ייגר

פארק השעשועים דיסני וורלד. תמונה ברישיון cc-by-sa iainstars

פארק השעשועים דיסני וורלד. תמונה ברישיון cc-by-sa iainstars


תפנית מפתעה בחברת דיסני (The Walt Disney Company): מועצת המנהלים של החברה הודיעה כי המנכ"ל בוב צ'ייפק יוחלף בידי קודמו בתפקיד, בוב ייגר. צ'ייפק שכנראה פוטר, זכה לאמון המועצה רק לפני חודשים בודדים, לאחר שפיטר כמה בכירים בדיסני שנחשבו נאמניו של ייגר וחתם על חוזה למספר שנים נוספות בענקית הבידור. שני המהלכים לוו בהודעות תמיכה לתקשורת מצד המועצה. ייגר אמנם העביר את מושכות הניהול של דיסני לצ'ייפק בשנת 2020, רגע לפני השינוים האדירים בעולם בעקבות מגיפת הקורונה, אבל נשאר יו"ר החברה עד לפני 11 חודשים.


מגיפת הקורונה היכתה במנועי כסף מרכזיים של דיסני כמו סגירת פארקי השעשועים שלה תחת המגבלות והסגרים, וסגירת בתי הקולנוע כשיש לה סרטים שהושקעו בהם מאות מיליוני דולרים בהפקה ובשיווק. זמן קצר אחרי שצ'ייפק קיבל את המושכות, מניית החברה ירדה לשפל של כ-86 דולרים (מרץ 2020), אבל הצליח להביא אותה לשיא של כ-160 דולרים (במרץ 2021). השיא לא החזיק זמן רב, ומשם המניה דשדשה ודעכה, כשלראשונה ב-5 השנים האחרונות מלבד במרץ 2020, ירד מחיר המניה אל מתחת ל-100 דולרים ביוני האחרון (סביב השינוים שערך ייגר בהנהלה) ושוב בספטמבר האחרון.


צ'ייפק עבד בדיסני כ-30 שנה, וניהל את פארקי השעשועים שלה, חטיבות המוצרים, הבידור הביתי, וההפצה. מלבד מגיפת הקורונה, תקופתו בראש דיסני הביאה אתגרים נוספים כגון חוק ה'אל תגידו הומו' (Don't Say Gay) שאילץ את דיסני לבחור בין עובדיה לבין המחוקקים במדינת פלורידה ובעקבות בחירתה המחוקקים החליטו לשלול ממנה את האוטונומיה שיש לה במדינה; התנגחות פומבית מאד מול כוכבת הקולנוע העילית סקרלט ג'והנסון בגין חלוקת הרווחים מהפצת הסרט "האלמנה השחורה"; עלויות גבוהות של שירות הסטרימינג דיסני פלוס אל מול קושי להפוך אותו למקור הכנסה חזק; ואתגר תוכן שבו מותגי העל שלה מארוול ומלחמת הכוכבים פחות-או-יותר מיצו את עצמם לתקופה מסוימת (מארוול אחרי סאגת אבני האינסוף ומלחמת הכוכבים אחרי הטרילוגיה השלישית).