"החלל ה-74", "שני אבות": המלצות צפייה לערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל 2022


במכאן 33 ב-20:45, שני אבות
סיפור קרבה ותמיכה בין שני אבות שכולים שאיבדו את בניהם: שלמה וישינסקי, שחקן תיאטרון, וחסן גדיר, בעל עדר מביר אל מכסור שבגליל. שניהם איבדו את בניהם ב"אסון הנגמ"ש", שהתפוצץ לרסיסים בציר פילדלפי בשנת 2004, באסון נהרגו חמישה חיילים, בהם איימן גדיר, בנו של חסן, וליאור וישינסקי, בנו של שלמה. מאז אותו אירוע, גורל המשפחות קשור זו בזו - שלמה מקים קרן לזכר בנו ומסייע לחסן במאבקו אל מול הרשויות בטיפול באזור המרעה שלו. חסן הופך בן בית אצל שלמה ויחד הם חוגגים חגים ושמחות. סיפור על אנושיות וקשר בין שניים שלולא הגורל המר כנראה לא היו נפגשים לעולם. במאי: יואב קליינמן.

במכאן 33 ב-21:20, חיוך נצחי
כמעט 21 שנה עברו מאז שסמ"ר סאמר חוסיין נפל והיה לחלל הראשון של גדוד 299 בתקופת האינתיפאדה השנייה. סאמר, שכולם זכרו אותו כחייל שלא מפסיק לחייך, וכשהוא מחייך הוא גורם לכל מי שסביבו לחייך גם. עאמר טאפש, חברו של סאמר, יוצא במסע העלאת הזיכרון ושימור מורשת הקרב של האירוע שבו נפל סאמר, והוא עצמו נפצע ונשאר יושב על כיסא גלגלים עד היום. עאמר אוסף את חברי הפלוגה ממחזור אוגוסט 99 ויחד הם מבקרים בקבר בבית העלמין, ויוצאים למשימה משותפת לשפץ ולטפח את האנדרטה בגבול עזה, סמוך למקום שבו נפל חברם לנשק. במאי ומפיק: נהד בשיר.

בכאן 11 ב-22:45, שורשים באוויר
סרט תיעודי על ילדות בצל המלחמה. הסרט מביא את סיפורם של ילדים שגדלו בבסיסי חיל-האוויר בשנות ה 60 וה-70, בשיכון אזרחי מוקף בבסיס צבאי רוחש פעילות שבו שירתו אבותיהם. גיבורי הסרט מתארים את חווית הדיסוננס של ילדותם: מחד, ילדות מוגנת בגדר ומאובטחת על ידי חיילים, מה שהקנה להם תחושת חופש וביטחון אין סופי, אך מנגד, ילדות החשופה לעולם מיליטריסטי, עמוס באירועים דרמטיים וטרגיים, שהשפיעו על גורלם של הילדים - ילדות בצל המלחמות. את הסרט ביים יורם עברי, בנו של מפקד חיל האוויר לשעבר דוד עברי, שיוצא למסע אל מעמקי השכול בעקבות יומן שכתב אחיו, גיל, טרם מצא את מותו בתאונת אימונים בשירותו הצבאי. לצד גיבורי הסרט, המתארים את ילדותם כבני משפחת חיל האוויר, הסרט משלב קטעי ארכיון נדירים משנות ה-60 וה-70, המשקפים את הילדות המורכבת של המשפחות שחיו בבסיסי חיל האוויר.