במקום הכנת תחקירים, עיתונאים מבזבזים את זמנם על השטויות של גדי יברקן


"תראו איזה קטע, הלכנו ובדקנו - אין מחנות ריכוז באוסטריה, פשוט אין". כך פתח הכתב הפוליטי יניר קוזין את המונולוג שלו בערוץ הכנסת. זה די נדיר לראות עיתונאי שפותח דיווח על דברים שאין. באותה מידה הוא יכול היה לספר על כך שסנטה קלאוס לא באמת קיים, פיית השיניים לא באמת משאירה לילדים מזומן מתחת לכרית וגלית דיסטל אטבריאן לא זכתה בפרס ספיר לספרות. הכל נכון, אבל זה גם לא באמת חדשות.

אלא שבעולם בו האמת כבר מזמן איבדה מהרלוונטיות שלה, כל המהות של עיתונות השתנתה. במקום לחשוף את האמת ולרדוף אחרי תחקירים וסקופים, עיתונאים מבזבזים את הזמן שלהם בחשיפת שקרים ומלחמת חורמה בפייקים. לעתים זה נראה כמו קרבות בטחנות רוח, ולפעמים זה הופך למערכון מטופש במיוחד, כזה שאפילו "החמישיה הקאמרית" היו גונזים מרוב חוסר אמינות.

זה קרה אתמול ב"פרלמנט צהריים" של ערוץ הכנסת, כשגדי יברקן הגיע לאולפן והתעקש שבאוסטריה יש "מחנות ריכוז למי שלא חוסן". הפרשנית הפוליטית מזל מועלם עוד ניסתה לעזור לו לצאת מהבור שהוא חפר לעצמו, אך הוא התעקש שבאוסטריה "באים ומוציאים אנשים מהבית" - ולסיום, כפאנץ' ליין הוא ביקש מקוזין ומועלם "אנא מכם, אל תפיצו פייק ניוז".