בלבול, מחוות וג'ק באוור: כך הגיבה הטלוויזיה האמריקנית מיד אחרי 11 בספטמבר


מטבע הדברים, אירועי אותו יום נורא ב-11 בספטמבר 2001 הותירו חותם נצחי על תעשיית הבידור האמריקנית. בתחילה רוב ההתייחסות הייתה קוסמטית. מגדלי התאומים נוקו דיגיטלית משלל סרטים שצולמו לפני המתקפה ושוחררו אחריה. "ספיידרמן" הראשון של סאם ריימי, למשל, עוד הספיק לשחרר בקיץ ההוא טיזר משלהב שבמסגרתו טובי מגווייר בחליפת גיבור-העל טווה רשת קורים בין מגדלי התאומים. אחרי אותו יום, הטיזר כמובן נגנז. "זולנדר", שיצא לאקרנים שבועות ספורים לאחר הפיגועים, כלל במקור סצנה שמגדלי התאומים נראים בה ברקע, אך נמחקו לאלתר. כאלה היו רבים נוספים.

יעברו עוד כמה שנים עד שהקולנוע בהוליווד יתייחס ישירות לאסון. רק ב-2006 הגיעו סרטים כמו "יונייטד 93" של פול גרינגראס, שתיאר את ההשתלטות של נוסעי המטוס הרביעי על המחבלים, ו"מגדלי התאומים" של אוליבר סטון ובכיכובו של ניקולס קייג', שהתמקד בשניים מהכבאים באותו יום במרכז הסחר העולמי.

גם בטלוויזיה ניכרות טביעות אצבע משמעותיות לאורך השנים. הסדרה "הצילו" של דניס לירי ובכיכובו מ-2005, עסקה ישירות בטראומה שנותרה גם שנים אחרי האסון - גיבור הסדרה היה כבאי ניו יורקי שאיבד את דודנו וחברו הטוב במתקפה. שנה קודם לכן, העונה השלישית של "הסמויה" נפתחה בפיצוץ מבוקר של מגדלי הפרויקטים שבחצרותיהם נערכו עיקר מכירות הסמים של שכונות העוני. האבק שהתאבך ועלה ברחוב לאחר מכן, הבהיר כי מדובר ברמיזה ישירה לנפילת מגדלי התאומים, ובהתאם, המלחמה העקרה בסמים לאורך העונה הייתה משולה לפלישה לעיראק.

להבדיל, "ראמי" שעלתה ב-2019 ועקבה אחר צעיר מוסלמי ניו יורקי שמנסה להיסגר על החיים שלו, הקדישה פרק פלאשבק נפלא לילדותו כילד מוסלמי תמים באמריקה שלפני 11 בספטמבר, שנאלץ להתפכח ולהכיר במקומו כמוקצה לאחר המתקפה. וכמובן, מאז האסון ועד היום רקחה "סאות' פארק" מספר פרקים שעסקו בנושא, כולל כבר בנובמבר 2001, עת הילדים גיבורי הסדרה מגיעים בטעות לאפגניסטן ומוצאים את בן לאדן.

אבל עוד הרבה לפני הסדרות האלה ואחרות כמוהן, ובניגוד לקולנוע, הטלוויזיה האמריקנית הגיבה במהירות לאסון.


מחפשים המלצות או רוצים להמליץ על סדרות חדשות? רוצים סתם לדבר על טלוויזיה? הצטרפו לקבוצה שלנו בפייסבוק, שידור חופר